5 tipov na zdravšie prsia

09.04.2020

To, ako sa my ženy cítime ohľadom nášho poprsia, utvára našu osobnosť


Básnici o nich píšu, muži o nich snívajú. Malé, veľké, pravidelné, nesúmerné, guľaté, oblé, ovísajúce, stojace a neviem-ešte-aké. Cítite sa pri pomyslení na vaše prsia neistá? Chceli by ste ich mať iné, aby ste sa cítili atraktívnejšie? Na prvý pohľad nemusí byť všetko tak, ako sa javí... 

Poprsie, prsia, ňadrá...

Náš prsník, po lat. mamma, okrem biologickej funkcie - byť zdrojom potravy pre novorodenca a dojča - zohráva aktívnu úlohu aj v regulácii hormónov. Keď ako ženy prechádzame rôznymi fázami nášho menštruačného cyklu, tieto hormóny sa menia.

Emočná a duševná stránka poprsia

Mnohokrát sa ale naše poprsie stane skladiskom nepríjemných spomienok, tráum z odmietnutia alebo manipulácie, hanby, viny... a podobne. Neprijatie nášho vlastného tela sa často stane základným kameňom spôsobujúci veľa zdravotných problémov a dokonca aj nedostatok sebavedomia.

Energeticky je naše poprsie spojené so srdcovou čakrou, čo je tiež centrum pre pozitívnu ženskú energiu. Keď si energeticky a duševne otvoríme túto oblasť (napr. meditáciou, dychovými technikami, masážou), vyústi to v pocitoch expanzie, zraniteľnosti, veľkej sily a radosti.

Staráte sa o vaše prsia?

K zdraviu našich pŕs vieme prispieť rôznymi spôsobmi. Samovyšetrenie prsníkov, kúpele, masáže, krémovanie, esenciálne oleje, zábaly, čaje, tinktúry, doplnky výživy, špeciálne cviky na spevnenie, pozitívne myšlienky. Nemusíte robiť všetky uvedené činnosti. Vyberte si 2-3 a začnite s nimi. Nižšie popisujeme 5 z nich.

1. Samovyšetrovanie prsníkov

Myslíme si, že keď sa cítime zdravé, prsníky netreba vyšetrovať. Je ale vhodné vytvoriť si návyk na pravidelné samovyšetrovanie prsníkov. Prispieva to k porozumeniu zmenám, ktorými náš organizmus prechádza počas menštruačného cyklu, a zároveň k uisteniu sa o svojom zdraví. Prsníky sa vyšetrujú hmatom a zrakom. Tkanivo ženských prsníkov je veľmi citlivé a reaguje na zmenu hladiny hormónov počas menštruačného cyklu a v tehotenstve. Najvhodnejšie je vyšetrenie prsníkov do piateho dňa po menštruácii. V prsníkoch sa celkom bežne môžu vyskytovať hrčky, ktoré sú väčšinou neškodné a v priebehu cyklu sa môžu meniť.

A) Autovyšetrenie postojačky

 • Skontrolujte si obrys prsníkov, zmeny veľkosti, tvaru a farby, zvrásnenie kože.

 • Vyšetrite bradavky: či majú stále rovnaký tvar a či sú v rovnakej úrovni ako obvykle. Všímajte si prehĺbenie dovnútra, olupovanie alebo vyrážky, prípadne výtok.

 • Hľadajte viditeľné hrčky alebo zatvrdnutie.

B) Autovyšetrenie poležiačky

 • Zdvihnite ľavú ruku a položte si ju pod hlavu.

 • Pravou rukou vyšetrite ľavý prsník. Používajte pritom brušká troch prstov - ukazováka, prostredníka a prstenníka. Pevne pritláčajte prsty a pomalými krúživými pohybmi vyšetrite prsník.

 • Ľavú ruku pripažte k telu a pokračujte vo vyšetrovaní ľavého prsníka smerom nahor až po kľúčnu kosť a smerom von až do podpazušnej jamky.

 • Rovnako postupujte na pravej strane.

Ak si myslíte, že by niektoré hrčky a zmeny na prsiach mohli byť zdravotný problém, sú bolestivé, ale nejako zvlášť vyduté, odporúčame navštíviť odborného lekára.  

2. Cviky z tantra jógy Mohendžodáro na spevnenie a ozdravenie pŕs 

 1. Sadnite si rovno na stoličku, posteľ, zem tak, aby ste mali rovný chrbát.
 2. Prehrejte si dlane trením o seba.
 3. Priložte si zohriate dlane na prsia.
 4. Masírujte si prsia párkrát najskôr smerom von, potom dovnútra.
 5. Chyťte si prsia zospodu do dlaní. Pomocou aktivácie svalov ramien, paží a lopatiek zatlačte prsia smerom dovnútra. Dlane sa na prsiach nehýbu, lakte akoby pritláčate k telu, ramená dolu, lopatky k sebe. Budete vidieť, že vám prsia trochu "poskočia".
 6. Do toho všetkého pridajte sťahovanie a uvoľňovanie panvových a vaginálnych svalov. S nádychom stlačenie, s výdychom ústami uvoľnenie.

Pomocou cvičenia si podporujete tvorbu estrogénu a ženských pohlavných hormónov. Tie pôsobia na zdravie, regeneráciu a zpevnenie tkaniva pŕs a pohlavných orgánov.

3. Kúpelné a masážne procedúry

K predchádzajúcim cvikom je ako skvelým doplnok ranné/večerné kúpele a masáž pŕs pod tečúcou vlažnou či studenou vodou. Chladná voda a estrogény ženských pohlavných hormónov je ideálna kombinácia na regeneráciu pŕs.

Po kúpeli sa nezabudnite nakrémovať hydratačným krémov alebo olejom. Napr. jojobový olej účinne zpevňuje pokožku. Do oleja si môžete pridať esenciálny olej citrón, ktorý pôsobí detoxikačne na tkanivo pŕs. Pozor ale, citrusové esenciálne oleje sú citlivé na slnko, preto si ich aplikujte večer alebo keď viete, že nepôjdete na slnko. Prípadne môžete použiť esenciálny olej geránium (muškát), ktorý harmonizuje ženské hormóny. 

Používajte len kvalitné oleje. Nie všetky éterické esenciálne oleje sú vhodné na kožu a telo.

Je veľmi ozdravné prijať masáž pŕs a hrudníka, uvoľní to aj emočné a fyzické napätie z tela. Automasáž môžete doplniť zmyselnou masážou od vášho partnera. Alebo si zájdite na profesionálne ošetrenie od maséra/masérky. Nechať sa dotýkať spôsobom, ktorý nie je orientovaný na cieľ a poskytuje ženám priestor pre hlbšie emočné prepojenie sa, vyživenie ich potrieb a hojenie boliestok.

4. Čaje, bylinné kúry, zábaly


Odporúčame vám bylinky Alchemilku obyčajnú a Nechtík lekársky.

Alchemilka obyčajná priaznivo pôsobí pri ženských problémoch a to najmä pri silnom menštruačnom cykle a po pôrodnom krvácaní, zhoršenej funkcii vaječníkov, poranení pri pôrode, zápalových ochoreniach vagíny, pri výtokoch, a pod.

Čaj z alchemilky: Pite 2x denne počas 2 mesiacov nalačno. Kopcovitú polievkovú lyžicu suchej vňate zalejte pol litrom vrelej vody a nechajte 15 minút spariť.Odporúčam čajová zmes z viacerých bylín s obsahom alchemilky podľa druhu problému (ochorenia). Takto zarobený čaj môžete použiť aj na obklady.

Nechtík lekársky má mnoho účinkov na naše telo. Je to silná podpora imunitného systému, používa sa pri liečbe a prevencii rakoviny prsníka, odstraňuje bolestivú menštruáciu, prečisťuje krv a organizmus od škodlivín, odstraňuje zápaly z tela, upokojuje nervový systém, zlepšuje kvalitu spánku, odstraňuje stres.

Čaj z nechtíka: Zalejte 1 čajovú lyžičku sušenej byliny s 250 ml vriacej vody. Nechajte lúhovať 10 minút a následne sceďte. Pite maximálne 3 šálky denne. Takto zarobený čaj môžete použiť aj na obklady.

5. Ozdravné ošetrenie tela a poprsia pre ženy


Na základe starých indických tradícií, védických náuk a našich profesionálnych skúseností, sme pre vás navrhli jedinečnú masáž - Krásne prsia.

Masáž Krásne prsia pôsobí na mnohých úrovniach:

 • skrášľuje 😊
 • zvyšuje citlivosť
 • zvyšuje sebavedomie a prijatie
 • rozprúdi stagnujúce energie v tele
 • uzdravuje emocionálne rany a energetické bloky
 • podporuje lepšiu cirkuláciu krvi a lymfy a okysličovanie tkaniva
 • posilňuje podporné svaly a väzy, ktoré držia prsia
 • pomáha vypláchnuť toxíny cez lymfatický systém
 • stimuluje hormóny proti starnutiu, ako je prolaktín, estrogén a oxytocín
 • dokáže predchádzať rôznym chorobám
 • pomáha pri rýchlejšom hojení rán po operáciách


zdroj: wikipedia.org, mohendzodaro.cz, zdravieastyl.sk

Tantra Sávitryí Nitra

Marianna - Tantra Sávitryí Nitra
Čermánske námestie 3, 949 01 Nitra
info@tantrasavitryinitra.eu 
+421 904 023 256 

jQuery Tlačítko na začiatok by William from Wpromotions.eu