Rozhovor so Xenyie pre magazín Evita, november 2017

10.10.2018

Češka Xenyie Suhayila Komers, učiteľka tantrického umenia milovania, tvrdí, že ženský sexepíl vidieť už na prvý pohľad. Šťastná žena má zvyčajne aj šťastnú rodinu. Prinášame vám otvorený rozhovor na tému ženská krása a sexualita.

Pred pár rokmi ste mi povedali, že Slovenky sú síce krásne ženy, ale niečo im chýba. Čo to je?

Chýba im prežívanie, preciťovanie sexuality a vyjadrovanie emócií. Takto by som to vedela povedať v skratke.

Máte teda pocit, že napriek tomu, že sme fyzicky a vizuálne krásne, sme natoľko uzavreté, že sa náš sexepíl nedokáže prejaviť?

Máte pravdu. Mám podobný pocit. Ukazuje mi to aj moja prax v oblasti tantry a tantrických terapií. Slovenky sú skutočne nádherné, ale mohli by byť ešte krajšie a žiarivejšie. A najmä šťastnejšie. Ak by sa im podarilo ešte viac naplno otvoriť svoju sexuálnu energiu. Bolo by dobré, keby vedeli viac prežívať a hovoriť o svojich pocitoch.

Ak je žena otvorenejšia a liberálnejšia a vie naplno povedať, čo sa jej páči a nepáči, či už v jej živote alebo v práci, je potom aj jej sexuálna energia zreteľnejšia?

Všetko je to pekne prepojené. Žena, ktorá pozná svoje telo a rozumie tomu, čo cíti, preciťuje svoje dotyky na vlastnom tele. Je to naozaj prvý krok, ako rozumieť sama sebe. Potom dokáže pri kontakte so svojím partnerom či milencom vyjadriť presne to, čo potrebuje. Dokáže sa vyjadriť nielen v slovne, ale aj pohybom. Takáto žena je otvorenejšia vo vyjadrovaní svojich emócií. V bežnom živote vie ukázať, čo sa jej páči. Funguje to napríklad v obliekaní. Žena, ktorá si verí, sa oblieka pekne, lebo pozná samu seba, dôveruje si a v oblečení si dokáže vziať na seba o čosi farebnejší model ako jej kamarátky. Alebo niečo iné, než práve diktuje móda. Z takejto ženy je vďaka sebadôvere oveľa krajšia bytosť.

Vašimi klientkami sú väčšinou ženy. Ako podľa Vás vyzerá dáma, ktorá má sexepíl?

V prvom rade takejto žene žiari z očí neha, vášeň, niekedy aj čertíci, je veselá, často sa smeje a zároveň je aj vláčna. Jej pohyby sú vláčne, pretože žena má skôr vodnú energiu. Keď si predstavíme vlny na mori alebo na našom krásnom Dunaji, ak sa žena vlní podobne, týmto spôsobom predstavuje aj svoju krásnu sexuálnu energiou. V podstate je úplne jedno, či je takáto žena štíhla, plnoštíhla alebo bacuľatá. Jej oči, pohyb a spôsob komunikácie sú plné života. Každý je rád v jej spoločnosti a každý sa na ňu rád pozerá.

Spomínali ste mi, že podľa Vás Slovenkám chýba sebaláska. Je to určitý spôsob sebarozvoja, alebo reálne existujú ženy, ktoré sebalásku neobjavia nikdy?

Dovolím si povedať, že súčasná civilizácia a západná kultúra sú veľmi silno nastavené na mužskú energiu. To znamená, že vplyvom emancipácie sme silno orientované na mužskú energiu. Dosahujeme ciele, máme pevné štruktúry a orientujeme sa na to, čo všetko musí byť dokonalé. Takáto energia je chladná a studená. Je odklonená od preciťovania a prežívania emócií u žien. Ak je žena odmalička vychovávaná tak, aby bola dokonalá, je pre ňu nevyhnutné podriadiť sa určitým pravidlám, čo smie a čo nesmie. Ak nemá v rodine príklad ženy, ktorá ide svojou vlastnou vnútornou cestou, ktorá je ženská, nemá potom možnosť "odkukať", aké to je byť sama sebou. Nemá kde vidieť príklad, aby to následne bolo prínosné nielen pre spomínanú ženu, ale aj pre jej okolie. Mnohí ľudia už v detstve vyjadrujú svoje emócie spontánne, no okolie ich začne okrikovať, že sa takto správať nemôžu. Nikto im nevysvetlí, že ak sa nemôžu správať takt, môžu sa správať inak. Najlepšie je, keď žena vidí vedomé vyjadrovanie emócií od svojich rodičov. Vďaka tomu by mohla získať skvelé komunikačné prostriedky a mohla by byť úspešná. Táto energia emócií sa v detstve zavrie ako krabička a ostane už iba rozum. Následne to ľudí obmedzuje v ich dospelom živote.

Pre ženu sú predsa charakteristické nežnosť, intuícia, divokosť, vášnivosť a určitá nespútanosť. Mám však pocit, že len málo žien je odvážnych a dokážu si to v živote dovoliť. Aká je pravda?

Je to tak. Mám pocit, že dnes ženy hľadajú možnosti, kde sa môžu vyjadrovať slobodne. Na to existujú rôzne kurzy sebarozvoja, špeciálne ženské kruhy, kde lektorky majú za sebou určitý vlastný životný proces. Prešli si obdobím, počas ktorého boli divoké, hysterické, plakali, kričali a tancovali o život. Na druhej strane meditovali, poznávali samy seba, aj čo sa týka sexuality. Keď tieto ženy dospejú do určitej fázy svojich vedomostí, následne cítia potrebu odovzdávať ich ďalej. Ženy na týchto kruhoch môžu spoznať svoju divokosť, nehu, ale aj schopnosti. Môžu nájsť samy seba a skultivovať sa. A svoju novú tvorivosť prenášať do svojich rodín a do života.

Žena, ktorá je sexi, je určitým spôsobom aj silná. Ako spoznáme takúto ženu na prvý pohľad?

Tento typ ženy si nájde svoju cestu v živote. Je to predovšetkým o rozvoji osobnosti. Dokáže si na ceste životom nájsť svoje miesto, svoj priestor a vyjadruje samu seba nielen vo vzťahu k sebe, ale aj k svojmu okoliu. Nenechá sa zmanipulovať rôznymi strachmi, neistotami, svojimi blízkymi, prípadne nastavením spoločnosti. V tom spočíva sila žien. Je to sila flexibilná, určite nie strnulá. Týmto spôsobom života žena uvoľní svoje tvorivé vlny, a tým aj svoju sexuálnu energiu.

Viacerí odborníci na sexualitu tvrdia, že láska a sex sú predovšetkým otázkou ženy a jej nastavenia. Čo si myslíte o tomto názore?

Určite aj na Slovensku máte známe porekadlo, že muž je hlavou a žena krkom. Múdra žena vie, že je vo vzťahu tým krkom. Pomocou intuície, láskavosti a nehy si dokáže nájsť cestu aj k mužovi, ktorý môže byť v sexualite či vo vyjadrovaní emócií pomerne neistý. Ak žena otvorí svoje srdce a pozná samu seba, dokáže mu povedať, po čom täži, tak muž jej veľmi rád vyhovie a môžu v spoločnom živote prežívať nádherné chvíle. Môžu spoločne tvoriť či mať prekrásnu rodinu.

Niektoré ženy majú problémy s dosahovaním orgazmu. Je príčinou ich uzavretosť alebo nejaké psychické bloky?

Sme komplexné bytosti. To znamená, že emócie, telo, duša, mentalita pracujú v súlade, väčšom či menšom. To závisí od toho, či si to človek uvedomuje. Ak je žena niekde zablokovaná, či už na emočnej alebo fyzickej úrovni, tak sa to prejavuje aj v dosahovaní rozkoše. Nehovorím práve o orgazme, lebo ten je čosi ako nastavený cieľ, ktorý by sme mali vždy dosiahnuť. Ale nemusíme. Skôr môžeme. Ženy nemusia mať orgazmus iba pri sexe s mužom. Môžu mať aj orgazmus pri prechádzke, nádhernou prírodou, keď sa ich telo krásne rozvibruje. Vlny radosti, v podstate orgazmické, bežia ženským telom. Telo človeka má obrovský potenciál, aby bolo šťastné. Ak je spokojné a mierne vzrušené, človek by mohol byť spokojný vždy. Potom to z človeka navonok vyžaruje a hovorí sa tomu sexepíl.

Vo svojej praxi ste mali aj klientky, ktorým sa nedarilo otehotnieť. Potom k vám prišli na tantrickú masáž a podarilo sa to. Ako je to možné?

Pár sa u mňa objavil na masáži. Vybrali si párovú masáž. Mám vymyslenú zostavu, ktorá je veľmi láskavá a intímna. O tom, že chcú bábätko a snažia sa už tri roky, som nič nevedela. Oni tiež netušili, že by im mohla pomôcť tantrická masáž. Boli s mojou prácou spokojní. O tri mesiace mi prišiel e-mail od pána. Písal mi, že po tejto masáži sa jeho žena krásne uvoľnila a nikdy ju nevidel takú šťastnú. Potom prišli domov a krásne sa milovali. S istotou tvrdil, že vie, že presne po tejto masáži sa zrodilo ich bábätko, ktoré je na ceste. Dnes sú neskutočne šťastní.

Tiež ste prešli vlastnou cestou a dnes sa venujete ľudskej sexualite. Aký je Váš príbeh?

V osemnástich rokoch som čítala knihu Nahá opica od Ericha Fromma. Dočítala som sa o ľudskej sexualite. Sexualitu som vtedy vnímala na chladnej zvieracej úrovni. Experimentovala som, či je to naozaj tak. Uvedomila som si už vtedy, že to nie je moja cesta. Vedela som predsa, že tá úžasná energia, ktorú v sebe cítim odmalička, nemôže byť len animálna. Keď som sa vydala, verila som, že v mojom manželstve bude dôvera. Hľadala som v milovaní veci, o ktorých som vedela, že tam sú. Môj manžel nebol otvorený ísť týmto smerom. Bola som nešťastná. Môj život je cítenie neskutočnej krásy, podobne aj v oblasti sexuality. Aj napriek láske k môjmu prvému mužovi a krásnym deťom bolo pre mňa toto manželstvo neuspokojivé. Cítila som, že mám väčšiu energiu a potenciál. Začala som to skúmať cez rôzne smery. Vyskúšala som najprv reiki, potom prišla tantra. Hľadala som svoju cestu. Pri tantre som zistila, že ma dokonale vystihuje.

Každá z nás sa snaží rozvíjať. Silné ženy majú za sebou väčšinou viacero vzťahov. Myslíte si, že toto žene na jej ceste prospieva?

Rozhodne áno. Najdôležitejšie na všetkých vzťahoch je nájsť vzťah k sebe. Väčšinou vzťahy s partnermi nás privedú k tomu, že v prípade nespokojnosti radšej ostaneme samy a hľadáme cestu k sebe. Partnerské vzťahy sa z nejakého dôvodu skončia. Vtedy ženy potrebujú byť chvíľu osamote. Potom opäť môže prísť ďalší vzťah, ktorý nás niečo naučí. Partnerské a manželské vzťahy majú svoju dynamiku a vývoj.

Čo je podľa Vás znakom šťastného partnerstva?

V prvom rade to, že žena je spokojná, žiarivá a vysmiata. To je znakom šťastného partnerstva. Takí sú potom i deti a manžel. Takejto žene znesie muž modré z neba. V páre dokážu vyjadrovať svoje potreby s láskou a rešpektom. Ak každý pozná sám seba a vie, že má nárok byť iný. potom môžu spoločne komunikovať na úrovni pochopenia, dôvery a tolerancie. Ak nepoznám seba a podobne je na tom aj môj partner, ako sa potom môžeme dohodnúť?


Kto je Xenyie Suhayila Komers?

Pochádza z Prahy. Má stredoškolské technické vzdelanie. Počas života prešla viacerými zamestnaniami a niekoľkými manažérskymi pozíciami. Od roku 2011 žije v Bratislave. Všetky svoje skúsenosti, vzdelanie, kurzy a zasvätenia využíva na šírenie tantry. Venuje sa masážam, terapiám, kurzom a prednáškam. Je vydatá a má dve deti.

Tantra Sávitryí Nitra

Marianna - Tantra Sávitryí Nitra
Čermánske námestie 3, 949 01 Nitra
info@tantrasavitryinitra.eu 
+421 904 023 256

jQuery Tlačítko na začiatok by William from Wpromotions.eu